Dilema imigrace

27. 04. 2015 11:28:42
Imigranti proudící přes Středozemní moře do Itálie na cestě po stovkách umírají. Staví tak Evropu před těžké, možná osudové dilema. Přijmeme-li je, zachráníme mnohým z nich život, neboť tak nám přikazuje humanita. Ale současně tím postupně zničíme svou vlastní evropskou identitu. Je příští konec tisíce let staré křesťansko-židovské Evropy a její kultury adekvátní cenou?

Otázkou ovšem je, kdo by měl vlastně zachraňovat tyto imigranty, proudící po statisících z krizových oblastí do Evropy? Solidární schengenské státy, nebo ti, kteří krize v oblastech, odkud imigranti přicházejí, zažehli?

Ti, kdo podpořili britsko-americkou intervenci v Iráku v roce 2003 kvůli imaginárním chemickým zbraním Saddáma Husajna?

Nebo strůjci britsko-francouzské intervence v Libyi, při které došlo, v zájmu demokracie a ropných kontraktů, k odstranění Muammara Kaddáfího? Výsledkem jejich počínání je totální chaos, vládnoucí od pádu diktátora v této severoafrické zemi. O moc zde bojují 2 znepřátelené vlády, v zemi vznikly milice hlásící se k Islámskému státu. A rozvrat země hraje do karet pašerákům lidí, jejichž lodě kotví v libyjských přístavech. Neboť násilí, chaos a zvůle vyhání miliony lidí z jejich domovů.

A stejné je to v Sýrii, kdysi kvetoucí a jediné sekulární arabské zemi, kde za roky občanské války zemřely statisíce obětí a odkud do okolních států před sektářským násilím musely utéct čtyři miliony Syřanů.

Kloním se k názoru, že o uprchlíky by se měly postarat především vlády těch států, které se na destabilizaci jejich zemí i zničení jejich domovů podílely.

Souhlasím s premiérem Bohuslavem Sobotkou, když na Bruselském summitu opakovaně odmítl podepsat bianko šek na povinné přijímání imigrantů v zemích Evropské unie a trval na tom, že to musí být rozhodnutí jednotlivých národních vlád. Není pravdou, že by Česká republika nebyla solidární. A není ani výjimečně rasistická nebo xenofobní. Žije u nás přece početná vietnamská i ukrajinská komunita.

Ale uprchlíci ze Sýrie či Libye jsou nám natolik kulturně vzdáleni, že by jejich masový příliv mohl opravdu problémy v naší většinové společnosti způsobit. A otázkou je, zda by vůbec měli zájem žít tu spolu s námi a podřizovat se se našim normám a zákonům. Kromě toho, z definice má azylová politika chránit před bezprostředním nebezpečím a poskytovat pomoc těm, kteří jsou pronásledováni. Mnozí z těch, kteří se do EU nyní snaží dostat , jsou však často vedeni především ekonomickými důvody. Česká vláda je připravena pomoci uprchlíkům v zemích původu a vyčlenila na tuto pomoc finanční prostředky.

Na summitu v Bruselu premiér přislíbil na boj proti organizátorům nelegální migrace technické prostředky a odborníky našich ozbrojených složek.

Nejsem si však zdaleka jistý, že kroky dohodnuté v Bruselu budou stačit.

Nelze tolerovat ilegální vstup imigrantů do schengenského prostoru a následně jim dokonce umožnit v EU dlouhodobě žít. Na začátku jejich nového života v Evropě přece nemůže být porušení zákona. V opačném případě se stane pro imigranty standardem jejich budoucího jednání.

Imigranti by měli být také předem informováni o tom , že se Evropa za léta změnila. Je jiná, než byla v 60. a 70. letech minulého století. Dnes zde jen těžko najdou práci uprchlíci, kteří neumějí jazyk anebo nemají slušnou kvalifikaci. A určitě je proto v Evropě nečeká ráj na zemi, který zde mnozí očekávají.

Měli bychom si možná vzít příklad z Austrálie. Ta má k azylu a migraci zcela jiný přístup než Evropa a ilegální imigranty absolutně netoleruje. Internuje je na ostrovech v Pacifiku, posílá do Kambodži nebo je vrací do jejich mateřských zemí.

Nesouhlasím s publikovanými názory, které požadují, abychom se připravili na budoucí imigranty, kteří nebudou mluvit česky a často ani žádným světovým jazykem. Prý se jim musíme přizpůsobit. Naopak, to oni se musí přizpůsobit nám!

A my si musíme zachovat právo rozhodovat o tom, koho pozveme, aby s námi v naší zemi žil, a koho ne. A musíme nekompromisně požadovat, aby tito noví spoluobčané ctili naše zákony, naše zvyky a náš způsob života. V opačném případě se totiž dočkáme hořících měst a střelby v ulicích nebo obchodech, jak jsme toho svědky již dnes ve Francii, Belgii, Holandsku a jinde v západní Evropě.

A to přece nechceme!
Autor: Milan Šarapatka | pondělí 27.4.2015 11:28 | karma článku: 34.94 | přečteno: 1151x


Další články blogera

Milan Šarapatka

Senátorský klub skoro-prezidentů

Neúspěšní prezidentští kandidáti, zvolení do řad senátorů se stále nemohou rozhodnout, do kterého senátorského klubu vstoupí.

17.10.2018 v 12:59 | Karma článku: 45.07 | Přečteno: 4247 | Diskuse

Milan Šarapatka

Jsem Pirát, tak chci být primátorem!!

Vznikající pražská koalice se prý sice už shoduje v otázkách dopravy. Co se týká osoby primátora, panují mezi jejími členy však nadále zásadní rozpory. Rozpadne se kvůli tomu nová pražská koalice ještě dřív než vznikla?

11.10.2018 v 14:36 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1293 | Diskuse

Milan Šarapatka

Bude pan profesor Drahoš senátním lídrem nebo jeho ostudou?

Po zvolení profesora Drahoše senátorem v prvním kole se v médiích, poplatných „pražské kavárně,“ objevila spekulace, že by se po debaklu ČSSD, která o post předsedy Senátu jistě přijde, mohl profesor Drahoš stát senátním lídrem.

9.10.2018 v 19:14 | Karma článku: 42.83 | Přečteno: 2573 | Diskuse

Milan Šarapatka

Kouzelné předvolební prozření europoslankyně Šojdrové

Čtrnáct dní před komunálními volbami žije česká politická scéna paradoxně jediným tématem-syrskými sirotky.

18.9.2018 v 15:22 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 1636 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Končím s multitaškingem!

Když jste ženská a čirou náhodou nesnášíte návštěvy super a hyper marketů, pěstujete většinou sport méně náročný na pohyb mezi regály, kde je jisté provádění košíkové slalomistiky korunované frontou u pokladny.

21.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 20.42 | Přečteno: 591 | Diskuse

Libuše Palková

Kde Dášeňka očůrávala kytičky

V pondělí byla naposledy před plánovanou rekonstrukcí veřejnosti zpřístupněna Čapkova vila na Vinohradech. Kdo jste to nestihl, počkáte si nejméně dva roky, po kterých by se měla zase otevřít v nové -nebo vlastně původní - podobě.

21.10.2018 v 17:44 | Karma článku: 10.42 | Přečteno: 376 | Diskuse

Michal Pohanka

Láska je láska,

když choděj kluci s autama a holky s Eiffelovkama. Je nejvyšší čas pořádně se otevřít i v oblasti mezilidských vztahů a sexu. Když to někdo rád s autem či Eiffelovkou, není to přece nic proti ničemu a nikomu to neubližuje...

21.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 503 | Diskuse

Petr Omelka

Když prezidenti vyznamenávali svoje kamarády

Havel, Klaus, Zeman, naši prezidenti a jejich vyznamenání, která údajně nebyla jen za zásluhy. No, jak u koho.

21.10.2018 v 13:16 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 1261 | Diskuse

David Vlk

Podprda ke snídani

Zaostřím na pás u pokladny a pak ji uvidím, hned vedle hovězího masa a hromádky koření, asi na svíčkovou, leží krásná rudá krajková podprsenka. Taková ta vyztužená sexy kráska na hezký večer s novým chlapem.

21.10.2018 v 8:04 | Karma článku: 41.97 | Přečteno: 3607 | Diskuse
Počet článků 186 Celková karma 39.88 Průměrná čtenost 2023

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Najdete na iDNES.cz