Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dilema imigrace

27. 04. 2015 11:28:42
Imigranti proudící přes Středozemní moře do Itálie na cestě po stovkách umírají. Staví tak Evropu před těžké, možná osudové dilema. Přijmeme-li je, zachráníme mnohým z nich život, neboť tak nám přikazuje humanita. Ale současně tím postupně zničíme svou vlastní evropskou identitu. Je příští konec tisíce let staré křesťansko-židovské Evropy a její kultury adekvátní cenou?

Otázkou ovšem je, kdo by měl vlastně zachraňovat tyto imigranty, proudící po statisících z krizových oblastí do Evropy? Solidární schengenské státy, nebo ti, kteří krize v oblastech, odkud imigranti přicházejí, zažehli?

Ti, kdo podpořili britsko-americkou intervenci v Iráku v roce 2003 kvůli imaginárním chemickým zbraním Saddáma Husajna?

Nebo strůjci britsko-francouzské intervence v Libyi, při které došlo, v zájmu demokracie a ropných kontraktů, k odstranění Muammara Kaddáfího? Výsledkem jejich počínání je totální chaos, vládnoucí od pádu diktátora v této severoafrické zemi. O moc zde bojují 2 znepřátelené vlády, v zemi vznikly milice hlásící se k Islámskému státu. A rozvrat země hraje do karet pašerákům lidí, jejichž lodě kotví v libyjských přístavech. Neboť násilí, chaos a zvůle vyhání miliony lidí z jejich domovů.

A stejné je to v Sýrii, kdysi kvetoucí a jediné sekulární arabské zemi, kde za roky občanské války zemřely statisíce obětí a odkud do okolních států před sektářským násilím musely utéct čtyři miliony Syřanů.

Kloním se k názoru, že o uprchlíky by se měly postarat především vlády těch států, které se na destabilizaci jejich zemí i zničení jejich domovů podílely.

Souhlasím s premiérem Bohuslavem Sobotkou, když na Bruselském summitu opakovaně odmítl podepsat bianko šek na povinné přijímání imigrantů v zemích Evropské unie a trval na tom, že to musí být rozhodnutí jednotlivých národních vlád. Není pravdou, že by Česká republika nebyla solidární. A není ani výjimečně rasistická nebo xenofobní. Žije u nás přece početná vietnamská i ukrajinská komunita.

Ale uprchlíci ze Sýrie či Libye jsou nám natolik kulturně vzdáleni, že by jejich masový příliv mohl opravdu problémy v naší většinové společnosti způsobit. A otázkou je, zda by vůbec měli zájem žít tu spolu s námi a podřizovat se se našim normám a zákonům. Kromě toho, z definice má azylová politika chránit před bezprostředním nebezpečím a poskytovat pomoc těm, kteří jsou pronásledováni. Mnozí z těch, kteří se do EU nyní snaží dostat , jsou však často vedeni především ekonomickými důvody. Česká vláda je připravena pomoci uprchlíkům v zemích původu a vyčlenila na tuto pomoc finanční prostředky.

Na summitu v Bruselu premiér přislíbil na boj proti organizátorům nelegální migrace technické prostředky a odborníky našich ozbrojených složek.

Nejsem si však zdaleka jistý, že kroky dohodnuté v Bruselu budou stačit.

Nelze tolerovat ilegální vstup imigrantů do schengenského prostoru a následně jim dokonce umožnit v EU dlouhodobě žít. Na začátku jejich nového života v Evropě přece nemůže být porušení zákona. V opačném případě se stane pro imigranty standardem jejich budoucího jednání.

Imigranti by měli být také předem informováni o tom , že se Evropa za léta změnila. Je jiná, než byla v 60. a 70. letech minulého století. Dnes zde jen těžko najdou práci uprchlíci, kteří neumějí jazyk anebo nemají slušnou kvalifikaci. A určitě je proto v Evropě nečeká ráj na zemi, který zde mnozí očekávají.

Měli bychom si možná vzít příklad z Austrálie. Ta má k azylu a migraci zcela jiný přístup než Evropa a ilegální imigranty absolutně netoleruje. Internuje je na ostrovech v Pacifiku, posílá do Kambodži nebo je vrací do jejich mateřských zemí.

Nesouhlasím s publikovanými názory, které požadují, abychom se připravili na budoucí imigranty, kteří nebudou mluvit česky a často ani žádným světovým jazykem. Prý se jim musíme přizpůsobit. Naopak, to oni se musí přizpůsobit nám!

A my si musíme zachovat právo rozhodovat o tom, koho pozveme, aby s námi v naší zemi žil, a koho ne. A musíme nekompromisně požadovat, aby tito noví spoluobčané ctili naše zákony, naše zvyky a náš způsob života. V opačném případě se totiž dočkáme hořících měst a střelby v ulicích nebo obchodech, jak jsme toho svědky již dnes ve Francii, Belgii, Holandsku a jinde v západní Evropě.

A to přece nechceme!
Autor: Milan Šarapatka | pondělí 27.4.2015 11:28 | karma článku: 34.94 | přečteno: 1150x


Další články blogera

Milan Šarapatka

Sprosťáctví poslankyně Němcové (ODS) nejspíš nezná mezí

Poslankyně Miroslava Němcová nahrazuje svou chybějící politickou invenci sprostými gesty a výkřiky a svým vystupováním připomíná čím dál víc Davida Ratha v sukních.

22.3.2018 v 7:37 | Karma článku: 44.02 | Přečteno: 3698 | Diskuse

Milan Šarapatka

Opozice se marně rozčiluje. Ondráčka si do čela komise GIBS fakticky zvolila sama

Poslanci Zdeňkovi Ondráčkovi (KSČM) vyčítají jeho působení v SNB a zejména to, že se za svoji minulost nestydí Přitom opozici stačilo proti KSČM postavit vlastního kvalitního kandidáta

7.3.2018 v 12:27 | Karma článku: 33.82 | Přečteno: 1391 | Diskuse

Milan Šarapatka

Kouzelné sluchátko Jiřího Drahoše

Po víkendových prezidentských volbách ve kterých Miloš Zeman obhájil svůj prezidentský mandát se vyrojily stovky chytrých hlav, analyzujících jejich výsledek. Rád bych také přišel se svojí „troškou do mlýna“.

29.1.2018 v 19:30 | Karma článku: 44.00 | Přečteno: 6611 | Diskuse

Milan Šarapatka

Jiří Drahoš ležící, spící?

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš mi trochu připomíná českého imaginárního velikána Járu Cimrmana. Všechno ví, všechno zná a od všeho má klíče. Zato jeho předchůdce dělal dosud všechno špatně.....

17.1.2018 v 9:10 | Karma článku: 44.61 | Přečteno: 3709 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Brejličky

Jsou to takové předěly v životě mužském - a nepochybuji, že dámy to mají podobně - a jakkoli je čekáte, víte o nich, že přijdou, tak pocit překvapení se alespoň u mne stejně dostavil.

26.5.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Libuse Palkova

Romantika v Praze a drama na vodě

Kam vyrazit když je horko, a vy v Praze zatoužíte po troše romantiky? Když někdy skončím práci dřív, tak z Veleslavína místo domů zamířím na procházku kolem koupaliště Džbán: Jsou tu krásná romantická zákoutí. jaká byste nečekali.

25.5.2018 v 22:02 | Karma článku: 8.62 | Přečteno: 163 | Diskuse

Jarka Jarvis

Nad Fatrou sa blýska, hromy divo bijú

Je středa, 3. července 1963, 11 hodin večer. Na perónu pražského Hlavního nádraží se tísní houf vykulených teenagerů, okolo nichž starostlivě pobíhají tři studenti ČVUT, fakulta strojní. Odjíždíme na putovní tábor.

25.5.2018 v 21:10 | Karma článku: 6.48 | Přečteno: 174 | Diskuse

Jana Klenorová

Dáma s duší Ďábla

Je objektem snů mnohých. Je to Dáma každým coulem. Chodí celá v černé a to bez výjimky. Vždy perfektně upravená a načesaná. Černá kontrastuje s jejím pohledem, který je vždy smyslný. Ďábel by se za něj nemusel stydět.

25.5.2018 v 21:02 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 148 | Diskuse

Helena Vlachová

Kdybych byla sociální demokratka

U mě v životě platí důstojnost a hrdost. A od toho se vše odvíjí. Kdybych byla sociální demokratka, těžko bych se smiřovala s tím, že jsem pro někoho podřadnou partnerkou

25.5.2018 v 17:22 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 253 | Diskuse
Počet článků 177 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2012

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Brunej a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu a také problematikou islamismu a náboženského terorismu. V současnosti jsem nezávislým a nezařazeným poslancem PSP ČR v Praze.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.