Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

To zvládneme,

prohlásila kancléřka Merkelová na téma přílivu uprchlíků, kterých má do Německa jen letos přijít na osm set tisíc.

K tomu hodlá Německo prakticky všem imigrantům přicházejícím ze Sýrie paušálně udělit azyl. A to přesto, že ve všech zemích Evropské unie platí pro udělení azylu více méně stejná pravidla, která nic takového nepředpokládají. Naopak. Podle evropských pravidel pro udělení azylu musí být zřejmé, že je žadatel přímo ohrožen na životě, že se nesmí jednat o ekonomického uprchlíka, že musí mít doklady prokazující jeho minulost atd. Při takto pojatém paušálním poskytnutí azylů všem žadatelům z určitého teritoria nelze tyto požadavky v žádném případě splnit. Kromě toho skutečně ohroženi na životě mohou zrovna tak být i Kurdové, Palestinci, Iráčané nebo další příslušníci jiných národností. Na ně se však již, podle německé logiky, právo na azyl asi nevztahuje.

Na druhé straně však kancléřka Merkelová ve stejném momentu paradoxně požaduje, aby se ostatní členské země EU o „německé uprchlíky“ (Německem přijaté) rozdělily. Jinými slovy, Německo rozhoduje opět o nás, ale bez nás. Samo rozhodne, nikoli na základě evropského konsensu, které uprchlíky přijme, a vzápětí je předá do péče nám, Maďarům, Polákům nebo Slovákům.

Jak prohlásil maďarský premiér Orbán o situaci s běženci, není to prý evropský nýbrž německý problém. „Nikdo nechce zůstat v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku nebo Estonsku. Všichni (uprchlíci) se chtějí dostat do Německa," řekl dnes v Bruselu.  Má nepochybně pravdu v tom, že imigranty do Německa láká bohatá sociální podpora (ta je v řadě případů mnohem vyšší než je náš průměrný plat). A stejně tak je láká dnešní benevolence, s jakou Němci poskytují azyl prakticky všem, kdo si o něj řekne. Nelze se proto divit, že se středoevropské státy brání diktátu Německa a dalších bohatších západoevropských zemí. Nehledě na to, že jakékoli přemisťování imigrantů v rámci schengenského prostoru je obrovský nesmysl. S právem volného pohybu uvnitř „Schengenu“ se totiž okamžitě vrátí tak, kde to více „sype“. Tedy do Německa, Švédska nebo Velké Británie.

Principy jak řešit současnou uprchlickou krizi jsou přitom jasné.

Prvním je důsledná kontrola a ochrana vnějších schengenských hranic. K nim se zavázaly hraniční státy a bruselští úředníci měli dohlédnout na to, aby tyto povinnosti plnily. Bohužel se to nedaří a přes Itálii, Řecko a další státy do „Schengenu“ procházejí bez jakékoli kontroly a evidence statisíce uprchlíků. Že mezi nimi mohou být, kromě svých obětí, i bojovníci Islámského státu, je velmi pravděpodobné.

Druhým je důsledné poskytování azylu jen těm, kteří na něj mají opravdu nárok. Tedy lidem přímo ohroženým na životě. Žádným ekonomickým imigrantům a žádným osobám bez dokladů u kterých nelze prověřit jejich pravou totožnost a dosavadní způsob života. To, že se nyní Německo rozhodlo přijmout všechny utečence ze Sýrie, je toho přímým protikladem.

A za třetí, musíme konečně přestat s rozdmýcháváním chaosu a vytvářením stále nových a nových uprchlíků ve všech zemích, které žijí jiným způsobem, než my v Evropě. Musíme skončit s bombardováním a intervencemi jako byly ty v Iráku, Afganistánu, Libyi nebo Sýrii. Občané takových zemí si musí své problémy vyřešit sami a rozhodnout se sami jak budou žít a kdo jim případně bude vládnout.

Zítra proběhne v Praze, v rámci českého předsednictví Visegrádu, setkání premiérů visegrádských zemí, zaměřené právě na řešení uprchlické krize. Věřím, že tito politici nepodlehnou nátlaku Německa nebo Francie ani vydírání Rakouska a že budou opravdu hájit zájmy svých zemí.

Jen tak to totiž opravdu zvládneme……!

Autor: Milan Šarapatka | úterý 8.9.2015 11:50 | karma článku: 35,35 | přečteno: 1006x
  • Další články autora

Milan Šarapatka

Největší hrozba z Ukrajiny, zhroucený stát

Situace na frontě mezi Ukrajinou a Ruskem nutí k zamyšlení, jak se tento konflikt bude dále vyvíjet a jaký bude mít vliv na okolní země, včetně České republiky. Žádná z možností vývoje není, bohužel, nijak optimistická.

20.12.2023 v 8:00 | Karma: 32,14 | Přečteno: 812x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Rodí se nový, multipolární svět. Zanechá Evropu v troskách?

S pádem socializmu a rozpadem Sovětského svazu se USA ujaly vedení unipolárního světa. Moc se jim to ale nepodařilo, viz Irák, Afganistán nebo Arabské jaro. Dnes se rodí nový, multipolární svět. Bude lepší než „Pax Americana“?

3.10.2023 v 11:47 | Karma: 28,80 | Přečteno: 981x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Ministerstvo cizích zájmů

České ministerstvo zahraničních věcí zcela rezignovalo na vlastní zahraniční politiku, která by sloužila naší zemi. Místo toho pouze „odečítá ze rtů“ svých patronů z NATO z EU, z Berlína nebo Washingtonu.

29.8.2023 v 12:58 | Karma: 40,45 | Přečteno: 1339x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Konec demokracie v Čechách

Potlačování názorů, které nejsou konformní s názory naší vlády, ať se již jedná o válku na Ukrajině, ekonomickou krizi, green deal, nebo dění ve světě, se naší zemi dříve nebo později vymstí.

22.6.2023 v 12:13 | Karma: 40,92 | Přečteno: 1431x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Lampasák na Hradě? To snad ne!

Před druhým kolem prezidentské volby obě strany vylévají jedna na druhou kýble špíny. Na jedno se ale zapomíná, a sice na profesní zázemí a historii obou kandidátů. A bývalý diplomat Kolář už podruhé zkouší prosadit "svého koně".

23.1.2023 v 13:17 | Karma: 39,97 | Přečteno: 1970x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 228
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2206x
Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Seznam rubrik