Schwarzenberg kontra Zaorálek. Aneb, na ministry zahraničí máme opravdu štěstí!

19. 10. 2015 10:23:59
Pánové Schwarzenberg a Zaorálek se v Otázkách Václava Moravce přeli na téma konfliktu v Sýrii. Jeden vyjadřoval názory Bruselu a druhý pro změnu zájmy Bilderbergu.

To, co předvedli pánové Zaorálek a Schwarzenberg v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize, mně opravdu už hlava nebere. Nemám ani tak na mysli knížecí „noblesní“ sprosťárny. Na ty už jsme si celkem zvykli, a podle některých dnes dokonce patří k dobrému vkusu jimi své okolí obšťastňovat.

Mám na mysli jejich názory a komentáře na válku v Sýrii.

Podle Zaorálka to Rusové (v Sýrii) „nemají celé domyšlené“ a také „ jen poskrovnu cílí na Islámský stát, spíše napadají umírněnou opozici vůči Asadovi“.

No tak Rusové útočí na ISIL (Islámský stát) a další islamistické skupiny v Sýrii už asi 14 dní a vypadá to, že ISIL je opravdu konečně na ústupu. Zatímco Západní koalice na ISIL doteď útočila minimálně rok a bez jakéhokoli úspěchu. ISIL v té době posiloval a dobýval další území v Sýrii i Iráku. Jak by také ne, když spojenci této koalice jsou mimo jiné Turecko, Saudská Arábie a Katar, které stály u samého zrodu ISIL a vehementně jej zbraněmi i penězi dodnes podporují. Nepochybně s plným vědomím dalších zemí.

A co se týká té takzvané umírněné a údajně i demokratické protiasadovské opozice, viděl ji v poslední letech vůbec někdo? Podle přímých pozorovatelů situace v Sýrii totiž dávno žádná neexistuje. A pokud vůbec existovala a nebyla jen zbožným přáním některých krvelačných politiků, toužících zasít občanskou válku v Sýrii, pak se již před 4 lety po prvních střetech se syrskou armádou rozutekla. Dílem zpět do USA nebo Spojených arabských emirátů a dílem přímo do náruče ISIL a an-Nusrá, pobočky Al-Káidy v Sýrii (včetně zbraní dodaných Spojenými státy).

Vážený předseda TOP 09 nás naopak upozornil, že je mu téměř osmdesát let a prakticky nikdy nezažil, aby bombardování vedlo k míru. A také že „všechny velmoci budou v Sýrii bojovat do posledního Syřana“ .

No dobře, ale co potom bombardování Bělehradu, které jste schvalovali na setkání Bilderbergu, jak jste nám laskavě nebo z neopatrnosti ráčil prozradit při plenární schůzi Parlamentu? To, co se mu ve Vašich kruzích říká humanitární bombardování......

Jaký je asi mezi takovými bombardováními v hlavě pana Schwarzenberga rozdíl?

A názor, že budou velmoci bojovat v Sýrii do posledního Syřana? To jako že nám pan ex-ministr zahraničí Schwarzenberg potvrzuje, že se dnes v Sýrii střetávají zájmy Ruska a USA, a proto že se tam válčí? Tak to je novina a s tím naopak stoprocentně souhlasím. A je to úplně stejná situace jako na Ukrajině, kam ještě před nedávnem kníže Schwarzenberg (naštěstí jen řečmi) posílal americké zbraně a pak hořce litoval toho, že jeho rad USA neuposlechly. Tam se zase mělo bojovat do posledního Ukrajince. Naštěstí pro ty Ukrajince to zatím nějak nevyšlo.

Odstupující předseda TOP09 také v televizní relaci, s výhradou, schválil dohodu EU s Tureckem, kterou se EU pokouší o zastavení uprchlické krize. Je opravdu otázkou, zda EU za tu hromadu peněz (83 mld. Kč) a další nebezpečné ústupky Turecku, dostane to, co požaduje a co Turecko slíbilo. Stačí si uvědomit, jakým státem dnes Turecko je a kdo je prezident Erdogan a jeho strana. Dle mého názoru se už dnes v Turecku jedná o více méně otevřenou vládu Muslimského bratrstva. Za tři měsíce, po předčasných tureckých volbách, může být (a asi i bude) ale všechno jinak. Erdogan odhalí karty a nastolí otevřený náboženský režim. Možná....

Samozřejmě že je třeba pomoci těm 2 milionům Syřanů, kteří žijí v uprchlických táborech v Turecku. Pokud finanční pomoc slíbená EU opravdu půjde na zlepšení jejich životních podmínek, jsem všemi deseti pro. Proč ale na druhé straně EU úplně zapomíná na dalších asi 8 milionů syrských uprchlíků, žijících v uprchlických táborech uvnitř Sýrie? Ti si snad žádnou pomoc nezaslouží, protože trpí na území ovládaném zlým Bašárem Asadem a ne Evropské Unii momentálně milým Recepem Erdoganem? Až dosud těchto 8 milionů uprchlíků živil z 80% Bašárův režim a z 20% na jejich přežití přispívalo OSN. Nyní však byla i tato omezená mezinárodní pomoc zastavena. Domnívám se proto, že by stálo alespoň za zamyšlení, kam naši bilaterální pomoc nebo mezinárodní pomoc, na které se podílíme, nasměrovat.

Abych svůj komentář nějak ukončil, podle toho co jsem v Otázkách Václava Moravce viděl a slyšel si myslím, že pan ministr Zaorálek nám v podstatě řekl pouze to, co slyšel v Bruselu a pan Schwarzenberg zase to, co si myslí v Bilderbergu. Ale to, jak se věci opravdu mají, to jsme se, bohužel, nedozvěděli.

Autor: Milan Šarapatka | pondělí 19.10.2015 10:23 | karma článku: 34.95 | přečteno: 1038x

Další články blogera

Milan Šarapatka

Evropská unie, jak ji známe, už brzy skončí

Evropští byrokraté a jejich protektoři, jako francouzský prezident Macron nebo německá kancléřka Merkelová, se dnes nejspíš třesou strachy z výsledků nadcházejících evropských voleb.

18.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 33.30 | Přečteno: 1371 | Diskuse

Milan Šarapatka

Franco-Germánie

Včerejší podpis francouzsko-německé smlouvy jasně naznačuje vizi budoucnosti těchto dvou zemí, postupné vytvoření společného státu. Možná se bude jmenovat Franco-Germánie. Bojím se ale, aby z ní jednou nebyl zase Grossdeutschland.

23.1.2019 v 20:29 | Karma článku: 28.66 | Přečteno: 620 | Diskuse

Milan Šarapatka

Bez Brexitu Evropská unie nepřežije

Dnešní rozhodování britských poslanců o dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní zásadně nejen budoucnost Británie ale také celé Evropské unie.

15.1.2019 v 13:06 | Karma článku: 45.45 | Přečteno: 6551 | Diskuse

Milan Šarapatka

Kdo že to vyhazuje V4 ze Schengenu?

Belgický premiér Charles Michel zpochybnil na závěr evropského summitu oprávněnost členství zemí Visegrádu v schengenském prostoru.

15.12.2018 v 17:50 | Karma článku: 48.34 | Přečteno: 15592 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Claudio Magris

Jméno tohoto italského spisovatele je dnes už známo mnoha českým čtenářům díky tomu, že některé jeho knížky byly konečně přeloženy i do češtiny, ale v době kdy jsem o něm psala diplomovou práci, byl znám jenom nám italštinářům.

22.2.2019 v 21:33 | Karma článku: 9.85 | Přečteno: 399 | Diskuse

Martina Studzinská

Lidi, mluvme spolu

Znáte to. Máte fajn kamaráda a jednoho dne to přijde jako blesk z čistého nebe. Zabrousíte na ožehavé téma. Nejčastěji v tom bývá politika. Nebo globální oteplování či migranti.A je tady společné tabu.

22.2.2019 v 15:27 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 260 | Diskuse

David Dvořák

Česká pošta – sice nedoručujeme, zato zdražujeme ...

Management ČP bez náhrady propustit se zákazem práce ve státních firmách, řadové pracovníky losem rozdělit mezi fungující konkurenci.

22.2.2019 v 13:45 | Karma článku: 38.68 | Přečteno: 1348 | Diskuse

Pavel Hruban

Hráli jsme vám a vy jste netancovali

"Hráli jsme vám a vy jste netancovali, naříkali jsme a vy jste nelomili rukama." Takto charakterizuje Kristus chování svých posluchačů. Nechováme se stejně? Jeho slova jsou varováním i pro nás.

22.2.2019 v 12:12 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 368 | Diskuse

Libuše Palková

Biafra a my

Nevím kolik z vás tuší kde je Biafra a co to vlastně je. Stručně řečeno, Republika Biafra byl státní útvar existující v letech 1967 -1970 na jihovýchodě Nigérie potlačený federálními jednotkami. A jaké to má spojení s námi Čechy?

22.2.2019 v 11:02 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 960 |
Počet článků 198 Celková karma 38.94 Průměrná čtenost 2272

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Najdete na iDNES.cz