Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ať už vezme Frederiku Mogherini čert!

11. 01. 2016 15:06:42
Šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogherini se dnes při své návštěvě Prahy sešla s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), s nímž probrala otázku zvládnutí současné migrační krize.

F. Mogherini údajně ocenila, že česká vláda v otázce uprchlíků zastávala při jednání v EU vyváženou a konstruktivní pozici.

Jak by také ne! Vždyť česká vláda jen poslušně provádí příkazy, které jí Brusel, potažmo Berlín, diktují. Členové vlády, pánové Sobotka, Zaorálek, Prouza a dokonce i Chovanec, který si na ostrého chlapíka vůči imigrantům jen hraje, se na kvóty a na svou porci imigrantů jen třesou. Svědčí o tom jak jejich slovní lavírování ohledně kvót tak i třeba zveřejněná devótní e-mailová korespondence premiéra Sobotky. Co na tom, že nechrání zájmy naší republiky ale jen a jen Německa a bruselských byrokratů? Možná by mezi ně chtěli také co nejdříve patřit......

Jaký je to rozdíl proti sebevědomému postoji slovenského premiéra Fica, který se v souvislosti s nedávnými událostmi v Kolíně nad Rýnem, kde byly imigranty sexuálně napadeny desítky žen, vyjádřil, že Slovensko odmítne kvóty a nebude přijímat uprchlíky ani dobrovolně. Nechce totiž, aby byly ženy sexuálně napadány jako v Německu.

Frederiku Mogherini znám ze své předchozí praxe a vždy jsem ji uznával jako razantní a zkušenou diplomatku. Byl jsem proto nadšen, když byla zvolena do čela evropské diplomacie a očekával jsem, že s ní zavane, po období nemohoucí baronky Ashtonové, v evropské diplomacii svěží vítr. Nic takového se, bohužel, nestalo.

Během půl roku přešla F. Mogherini plně na defétistické pozice Junckerovy Evropské komise a evropská diplomacie je pod jejím vedením stejně bezzubá a neschopná konkrétní akce jako tomu bylo dřív. Brusel nešetřil kritikou, když začali Maďaři stavět na svých hranicích plot, aby jim nelegální imigranti nelezli až do kuchyně. Když však své hranice začalo chránit Německo a další západoevropské země, je vše v pořádku. Kde jsou ty měsíce a měsíce diskutované hotspoty na schengenských hranicích, které mají selektovat oprávněné a neoprávněné imigranty? Neexistují! Kde je společná ochrana schengenské hranice, která měla nahradit zoufalý maďarský pokus o ochranu vlastního území před invazí imigrantů? Neexistuje a nejspíš ani nikdy nevznikne, neboť v Evropské unii prostě všichni tahají za vlastní provaz nikoli za ten společný, evropský. Jediné na co se společná evropská diplomacie dosud zmohla, je zatím nepříliš úspěšný pokus o podplacení Turecka 3 mld. EUR, aby nám sem přestalo posílat syrské uprchlíky.

Abych ale nebyl vůči F. Mogherini příliš příkrý, myslím si, že se jí de facto, bohužel, ani nemohlo podařit uspět ve sjednocení a zefektivnění evropské zahraniční politiky. Platí totiž, že kdo platí, ten také rozhoduje. A protože největším přispěvatelem do fondů EU je Německo, musí i zahraniční politika reflektovat jeho zájmy a rozhodnutí, jakkoli jsou absurdní. Německo se přijímáním uprchlíků z rozvrácené Sýrie, dosud vyrovnává, dle vlastních slov Angely Merkelové, s německou nacistickou minulostí a přetrvávajícím pocitem viny. Co na tom, že tím žene celou Evropu a její tisíciletou křesťansko-židovskou historii a kulturu do záhuby. A Francie a další velké evropské státy mu při tom zdatně sekundují.

Přestaňme se proto spoléhat na to, že za nás Brusel problém s imigranty vyřeší. Nevyřeší, neboť toho není schopen a nevyřeší ho za nás ani státy západní Evropy, Německo, Francie a další, neboť řeší vlastní, úplně jiné problémy. Ty musí nyní vyřešit, jak se naučit žít se svými neevropskými minoritami, jak je integrovat do majritní společnosti, jak zmenšit jejich frustraci a kriminalitu, jak omezit vliv radikálních wahabistických a salafistických imámů v jejich mešitách......

My, a další státy střední Evropy, máme před sebou zcela jiný úkol. Musíme zabránit tomu, abychom se nikdy v budoucnu neocitli v situaci a v problémech, v jakých je západní Evropa dnes. Nechme proto konečně Schengen Schengenem. Pokud se podaří vybudovat společnou ochranu jeho hranic, tím lépe. Ale musíme současně iniciovat společnou ochranu vlastních hranic, respektive hranic zemí Visegradské čtyřky a případně nabídnout spolupráci i dalším sousedním zemím, jako například Rakousku nebo Slovinsku. Musíme se spoléhat jen a jen na sebe!

K tomu nám ale dosavadní opatření českého ministerstva vnitra nebo tři sta českých vojáčků, údajně připravených, dle slov náčelníka GŠ AČR, posílit ochranu českých hranic, asi stačit nebudou!

Autor: Milan Šarapatka | pondělí 11.1.2016 15:06 | karma článku: 40.98 | přečteno: 2100x


Další články blogera

Milan Šarapatka

Kouzelné předvolební prozření europoslankyně Šojdrové

Čtrnáct dní před komunálními volbami žije česká politická scéna paradoxně jediným tématem-syrskými sirotky.

18.9.2018 v 15:22 | Karma článku: 40.17 | Přečteno: 1475 | Diskuse

Milan Šarapatka

Změní konečně Evropa svoji imigrační politiku?

Evropská unie by podle německého ministra zahraničí Heika Maase neměla nutit státy EU k přijímání uprchlíků

3.9.2018 v 10:15 | Karma článku: 29.84 | Přečteno: 637 | Diskuse

Milan Šarapatka

Křivé zrcadlo Pražského jara III „Kdož sú boží bojovníci“

Včerejší koncert na Václavském náměstí se nesl na vlně vzpomínek zasloužilých pracovníků Čs. Rozhlasu na pohnuté srpnové dny roku 1968, které doplnily písně ze 60. let

22.8.2018 v 11:16 | Karma článku: 36.88 | Přečteno: 1558 | Diskuse

Milan Šarapatka

Křivé zrcadlo Pražského jara II

Vzpomínkové akce k letošnímu 21. srpnu měly vyvrcholit při dnešním pietním aktu před Českým rozhlasem na Vinohradské třídě. Ten byl však, bohužel, tím nejubožejším způsobem narušen.

21.8.2018 v 20:00 | Karma článku: 43.29 | Přečteno: 4355 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Nitka

Jaký titul asi dává Vysoká škola života?

Jaké předměty se tam asi vyučují? Za co se dávají jen zápočty a kdy budete muset ke zkoušce? A jací tam budou asi zkoušející?

22.9.2018 v 21:25 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 130 | Diskuse

Jan Pražák

Aby tě čert vzal, babo mizerná!

Pan Josef odložil příbor a po chutném nedělním obědě od své Vlastičky si otevřel druhého lahváče. Odebral se s ním na dvorek, aby si mohl v klidu zapálit cigaretu a nemusel poslouchat její láteření.

22.9.2018 v 20:19 | Karma článku: 16.90 | Přečteno: 429 | Diskuse

Michal Pohanka

Zubaři zoufale nejsou a nebudou! Aneb pozitivní vliv klapaček

Místo zubního lékařství se studují všelijaké kuriózní obory, které mají v praxi nulové uplatnění, a normální člověk aby chodil se zubním cimbuřím v puse.

22.9.2018 v 19:57 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 362 | Diskuse

Libuse Palkova

Jak Ostrava zachraňovala Kladno

Vozit uhlí do Kladna se může zdát stejně pošetilá a zbytečná činnost, jako třeba nosit dříví do lesa, dovážet písek na poušť, nebo jet s manželkou či milenkou na dovolenou do Thajska, na Kubu či do jiného ráje sexuální turistiky.

22.9.2018 v 17:28 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 316 | Diskuse

Pavla Kolářová

Vydrželi byste jeden den bez auta?

Ano, jsou mezi námi takoví šílenci, kteří v hlavním městě jezdí do práce převážně veřejnou dopravou. Dělají to ze zcela nepochopitelných důvodů: chtějí si v tramvaji či busu ještě trochu pospat, rádi se mačkají a mají ve zvyku...

22.9.2018 v 16:57 | Karma článku: 8.98 | Přečteno: 170 | Diskuse
Počet článků 183 Celková karma 38.40 Průměrná čtenost 2010

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Brunej a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu a také problematikou islamismu a náboženského terorismu. V současnosti jsem nezávislým a nezařazeným poslancem PSP ČR v Praze.

Najdete na iDNES.cz