Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme Západ….Opravdu?

31. 10. 2016 18:39:32
Na Západě platí pro volbu prezidenta demokratická pravidla. U nás ale někteří, nespokojení s výsledkem prezidentské volby, šilhají po Majdanu a chtějí přímo zvoleného prezidenta sesadit. Chováme se tedy opravdu jako Západ?

Návštěva Dalajlámy v České republice spustila, již nevím kolikátou, kampaň proti prvnímu přímo zvolenému prezidentovi Zemanovi. Část politického spektra se dodnes nedokázala smířit s tím, že nevyhrál jejich kandidát s čírem, Karel Schwarzenberg, nýbrž Miloš Zeman. Přitom, pokud se jim prezident Zeman nelíbí, není nic jednoduššího než v příštích volbách postavit takového kandidáta, který Zemana lehce porazí. Prostě normální demokracie.

Jenže u nás je to jinak. Volby nevolby, Zemana je třeba se zbavit za každou cenu a každá záminka poslouží stejně dobře. Ministr Herman tak přijal Dalajlámu coby ministr, člen české vlády, přestože vláda rozhodla, že setkání na oficiální úrovni není žádoucí. Ruku mu při tom vedli, podle svědectví ministra zahraničí Zaorálka, dva ex-diplomaté, dříve dlouhodobě působící v USA..... Do toho se zamotá staroušek Brady, který ani neví, jaká falešná hra se kolem něj hraje. Slova ministra Hermana, že měl Brady údajně dostat od prezidenta vyznamenání jen pokud oželí Dalajlámu, totiž nepotvrdili ani účastníci jeho rozhovoru s prezidentem, ministři Ťok, Mládek ani velvyslanec Slovenska Weiss, který měl být také přítomen. Prezidentův úmysl udělit Bradymu vyznamenání nepotvrdila dokonce ani kanadská ambasáda v Praze, kterou by, podle protokolu a mezinárodních uzancí, musela Kancelář prezidenta republiky o úmyslu vyznamenat kanadského občana (Bradyho) předem informovat a následně by také předem musela získat k jeho vyznamenání souhlas kanadského prezidenta. Nic takového se ovšem nestalo. Takže?? Ministr Herman nejenže nerespektoval rozhodnutí vlády ohledně přijetí Dalajlámy, ale ohledně vyznamenání Bradyho nemluvil pravdu (řečeno velmi eufemisticky). I tak se ale pan Brady vrátí do Kanady s celou krabicí nejrůznějších medailí a klíčů. Budiž mu to přáno. Otázkou ale je, zda si na něj někdo z těch, kteří pro něj tak horují, vzpomene ještě za dva měsíce? Asi těžko, stejně tak, jako o něm nikdo nevěděl 14 dní před aférou s metálem od pana prezidenta. A mimochodem, medaili „Za zásluhy“ od města si vysloužila také další z rodiny pana Hermana, tentokrát teta z Českých Budějovic. Prostě samý hrdina. Nebo možná taková rodinná sběratelská vášeň.

Někde jsem se dočetl, že jen v koncentračním táboře Mauthausen zemřelo více než 9000 Čechů a Slováků. Možná by proto měl pan ministr myslet s medailemi také na ně, nejen na své rodinné příslušníky.

A aby toho nebylo málo, 28. října svolali oponenti demokraticky zvoleného Miloše Zemana na Staroměstské náměstí protestní shromáždění jako truc podnik proti oslavě státního svátku ČR na Hradě. Uváděný důvod? Nesouhlas s pročínským prohlášením nejvyšších představitelů České republiky, excesy prezidentova mluvčího atd.

Možná, že místo prohlášení opravdu stačila diplomatická nóta ministerstva zahraničí, mluvčí prezidenta opravdu v posledních kauzách svými argumenty nepřesvědčil..... 28 říjen ale není svátek Hradu, je to státní svátek nás všech, všech občanů naší země, už skoro sto let. Je proto ubohé ho takto zneužívat!

Protestní shromáždění zorganizoval ex-majitel Fortuny Michal Horáček, který se prý chystá porazit prezidenta Zemana v příštích prezidentských volbách. Uvidíme..... Asi se ale už nemůže dočkat, a proto spustil kampaň poněkud předčasně. K lidem na shromáždění promluvili, kromě jiných, také Miroslava Němcová z ODS nebo Petr Gazdík ze Starostů. Ale zatímco na exaltovaná, avšak bezobsažná, prohlášení a výzvy paní Němcové jsem již z Parlamentu zvyklý, účast Petra Gazdíka na tomto podniku mne docela překvapila. Vždy jsem jej totiž považoval za jednoho z nejserióznějších členů našeho zákonodárného sboru. Že by začátek volební kampaně po boku KDU-ČSL, jak si o tom cvrlikají vrabci na střeše? Uvidíme..., ale přesto, být účasten při výzvách na odstranění prezidenta nedemokratickou cestou považuji za zcela nepatřičné.

Na shromáždění se mávalo transparenty „Jsme Západ“. S tím souhlasím! My jsme Západ, především ten Západ, kde fungují demokratické principy. A kde se respektují výsledky voleb, i když se nám třeba ten který vítěz nelíbí. Na Staroměstském náměstí se ale organizátoři pustili do dehonestujícího protestu proti řádně zvolenému prezidentovi, což mně připomnělo spíš Majdan v Kyjevě než demokratickou diskusi. Kyjev je ale přece na Východě! Tak jen doufám, že jsme stále natolik Západ, aby se příště, třeba hned 17. listopadu, nezačalo na Staromáku, tak jako na Majdanu, střílet! Někteří by si to totiž asi opravdu přáli.

Autor: Milan Šarapatka | pondělí 31.10.2016 18:39 | karma článku: 31.43 | přečteno: 629x


Další články blogera

Milan Šarapatka

Kouzelné předvolební prozření europoslankyně Šojdrové

Čtrnáct dní před komunálními volbami žije česká politická scéna paradoxně jediným tématem-syrskými sirotky.

18.9.2018 v 15:22 | Karma článku: 40.17 | Přečteno: 1475 | Diskuse

Milan Šarapatka

Změní konečně Evropa svoji imigrační politiku?

Evropská unie by podle německého ministra zahraničí Heika Maase neměla nutit státy EU k přijímání uprchlíků

3.9.2018 v 10:15 | Karma článku: 29.84 | Přečteno: 637 | Diskuse

Milan Šarapatka

Křivé zrcadlo Pražského jara III „Kdož sú boží bojovníci“

Včerejší koncert na Václavském náměstí se nesl na vlně vzpomínek zasloužilých pracovníků Čs. Rozhlasu na pohnuté srpnové dny roku 1968, které doplnily písně ze 60. let

22.8.2018 v 11:16 | Karma článku: 36.88 | Přečteno: 1558 | Diskuse

Milan Šarapatka

Křivé zrcadlo Pražského jara II

Vzpomínkové akce k letošnímu 21. srpnu měly vyvrcholit při dnešním pietním aktu před Českým rozhlasem na Vinohradské třídě. Ten byl však, bohužel, tím nejubožejším způsobem narušen.

21.8.2018 v 20:00 | Karma článku: 43.29 | Přečteno: 4356 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jakub Ondrušek

Vynucená “solidarita” jako fenomén dneška?

Je solidarita vynutitelná a proč se o to někdo vůbec snaží? To už jsme dospěli tak daleko, že si budeme "dobro" diktovat?

22.9.2018 v 18:35 | Karma článku: 28.12 | Přečteno: 496 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Týden v kostce - „sirotci“, Merkelová, Zeman a Putin a co říká feldkurát Katz na rozpočet?

50 „sirotků“ naší scénou hýbalo více, než je zdrávo. Co má společného Angela Merkelová a Miloš Zeman? A čím nás překvapí Dlouhý, Široký a Bystrozraký?

22.9.2018 v 18:00 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 354 | Diskuse

Petr Burian

Carthago delenda est

Kartágo musí být zničeno, tímto zvoláním prý římský státník Marcus Porcius Cato zakončoval každou svou řeč, byť se týkala čehokoliv. A přesně takto v duelu o zákazu reklam na spotřebitelské úvěry působil i Marek Výborný z KDU-ČSL.

22.9.2018 v 14:09 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 316 | Diskuse

Karel Stýblo

Mravokárci.

Myslím, že toto silné a trapné téma se bude prodírat mediálním prostorem, dokud ho neukončí volby. Anebo, až paní euro-poslankyně za KDU-ČSL Šojdrová přestane mást veřejnost citovým vydíráním.

22.9.2018 v 14:01 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 769 | Diskuse

Jan Dvořák

Nezakuckal se premiér Babiš v Salcburku, když slyšel Macronovy hrozby?

Zdánlivě by to mohla být nepatřičná otázka vzhledem k tomu, že má až příliš osobní ráz, neboť co komu z voličů do toho je, kdy premiérovi zaskočí – jenomže v tomto případě je ve veřejném zájmu to vědět.

22.9.2018 v 10:30 | Karma článku: 25.61 | Přečteno: 782 | Diskuse
Počet článků 183 Celková karma 38.40 Průměrná čtenost 2010

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Brunej a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu a také problematikou islamismu a náboženského terorismu. V současnosti jsem nezávislým a nezařazeným poslancem PSP ČR v Praze.

Najdete na iDNES.cz