Jsme Západ….Opravdu?

31. 10. 2016 18:39:32
Na Západě platí pro volbu prezidenta demokratická pravidla. U nás ale někteří, nespokojení s výsledkem prezidentské volby, šilhají po Majdanu a chtějí přímo zvoleného prezidenta sesadit. Chováme se tedy opravdu jako Západ?

Návštěva Dalajlámy v České republice spustila, již nevím kolikátou, kampaň proti prvnímu přímo zvolenému prezidentovi Zemanovi. Část politického spektra se dodnes nedokázala smířit s tím, že nevyhrál jejich kandidát s čírem, Karel Schwarzenberg, nýbrž Miloš Zeman. Přitom, pokud se jim prezident Zeman nelíbí, není nic jednoduššího než v příštích volbách postavit takového kandidáta, který Zemana lehce porazí. Prostě normální demokracie.

Jenže u nás je to jinak. Volby nevolby, Zemana je třeba se zbavit za každou cenu a každá záminka poslouží stejně dobře. Ministr Herman tak přijal Dalajlámu coby ministr, člen české vlády, přestože vláda rozhodla, že setkání na oficiální úrovni není žádoucí. Ruku mu při tom vedli, podle svědectví ministra zahraničí Zaorálka, dva ex-diplomaté, dříve dlouhodobě působící v USA..... Do toho se zamotá staroušek Brady, který ani neví, jaká falešná hra se kolem něj hraje. Slova ministra Hermana, že měl Brady údajně dostat od prezidenta vyznamenání jen pokud oželí Dalajlámu, totiž nepotvrdili ani účastníci jeho rozhovoru s prezidentem, ministři Ťok, Mládek ani velvyslanec Slovenska Weiss, který měl být také přítomen. Prezidentův úmysl udělit Bradymu vyznamenání nepotvrdila dokonce ani kanadská ambasáda v Praze, kterou by, podle protokolu a mezinárodních uzancí, musela Kancelář prezidenta republiky o úmyslu vyznamenat kanadského občana (Bradyho) předem informovat a následně by také předem musela získat k jeho vyznamenání souhlas kanadského prezidenta. Nic takového se ovšem nestalo. Takže?? Ministr Herman nejenže nerespektoval rozhodnutí vlády ohledně přijetí Dalajlámy, ale ohledně vyznamenání Bradyho nemluvil pravdu (řečeno velmi eufemisticky). I tak se ale pan Brady vrátí do Kanady s celou krabicí nejrůznějších medailí a klíčů. Budiž mu to přáno. Otázkou ale je, zda si na něj někdo z těch, kteří pro něj tak horují, vzpomene ještě za dva měsíce? Asi těžko, stejně tak, jako o něm nikdo nevěděl 14 dní před aférou s metálem od pana prezidenta. A mimochodem, medaili „Za zásluhy“ od města si vysloužila také další z rodiny pana Hermana, tentokrát teta z Českých Budějovic. Prostě samý hrdina. Nebo možná taková rodinná sběratelská vášeň.

Někde jsem se dočetl, že jen v koncentračním táboře Mauthausen zemřelo více než 9000 Čechů a Slováků. Možná by proto měl pan ministr myslet s medailemi také na ně, nejen na své rodinné příslušníky.

A aby toho nebylo málo, 28. října svolali oponenti demokraticky zvoleného Miloše Zemana na Staroměstské náměstí protestní shromáždění jako truc podnik proti oslavě státního svátku ČR na Hradě. Uváděný důvod? Nesouhlas s pročínským prohlášením nejvyšších představitelů České republiky, excesy prezidentova mluvčího atd.

Možná, že místo prohlášení opravdu stačila diplomatická nóta ministerstva zahraničí, mluvčí prezidenta opravdu v posledních kauzách svými argumenty nepřesvědčil..... 28 říjen ale není svátek Hradu, je to státní svátek nás všech, všech občanů naší země, už skoro sto let. Je proto ubohé ho takto zneužívat!

Protestní shromáždění zorganizoval ex-majitel Fortuny Michal Horáček, který se prý chystá porazit prezidenta Zemana v příštích prezidentských volbách. Uvidíme..... Asi se ale už nemůže dočkat, a proto spustil kampaň poněkud předčasně. K lidem na shromáždění promluvili, kromě jiných, také Miroslava Němcová z ODS nebo Petr Gazdík ze Starostů. Ale zatímco na exaltovaná, avšak bezobsažná, prohlášení a výzvy paní Němcové jsem již z Parlamentu zvyklý, účast Petra Gazdíka na tomto podniku mne docela překvapila. Vždy jsem jej totiž považoval za jednoho z nejserióznějších členů našeho zákonodárného sboru. Že by začátek volební kampaně po boku KDU-ČSL, jak si o tom cvrlikají vrabci na střeše? Uvidíme..., ale přesto, být účasten při výzvách na odstranění prezidenta nedemokratickou cestou považuji za zcela nepatřičné.

Na shromáždění se mávalo transparenty „Jsme Západ“. S tím souhlasím! My jsme Západ, především ten Západ, kde fungují demokratické principy. A kde se respektují výsledky voleb, i když se nám třeba ten který vítěz nelíbí. Na Staroměstském náměstí se ale organizátoři pustili do dehonestujícího protestu proti řádně zvolenému prezidentovi, což mně připomnělo spíš Majdan v Kyjevě než demokratickou diskusi. Kyjev je ale přece na Východě! Tak jen doufám, že jsme stále natolik Západ, aby se příště, třeba hned 17. listopadu, nezačalo na Staromáku, tak jako na Majdanu, střílet! Někteří by si to totiž asi opravdu přáli.

Autor: Milan Šarapatka | pondělí 31.10.2016 18:39 | karma článku: 31.60 | přečteno: 636x

Další články blogera

Milan Šarapatka

Evropská unie, jak ji známe, už brzy skončí

Evropští byrokraté a jejich protektoři, jako francouzský prezident Macron nebo německá kancléřka Merkelová, se dnes nejspíš třesou strachy z výsledků nadcházejících evropských voleb.

18.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 33.30 | Přečteno: 1371 | Diskuse

Milan Šarapatka

Franco-Germánie

Včerejší podpis francouzsko-německé smlouvy jasně naznačuje vizi budoucnosti těchto dvou zemí, postupné vytvoření společného státu. Možná se bude jmenovat Franco-Germánie. Bojím se ale, aby z ní jednou nebyl zase Grossdeutschland.

23.1.2019 v 20:29 | Karma článku: 28.66 | Přečteno: 620 | Diskuse

Milan Šarapatka

Bez Brexitu Evropská unie nepřežije

Dnešní rozhodování britských poslanců o dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní zásadně nejen budoucnost Británie ale také celé Evropské unie.

15.1.2019 v 13:06 | Karma článku: 45.45 | Přečteno: 6551 | Diskuse

Milan Šarapatka

Kdo že to vyhazuje V4 ze Schengenu?

Belgický premiér Charles Michel zpochybnil na závěr evropského summitu oprávněnost členství zemí Visegrádu v schengenském prostoru.

15.12.2018 v 17:50 | Karma článku: 48.34 | Přečteno: 15592 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Něžné "Hallelujah"

Kdo by neznal píseň Hallelujah. Kanadský sympaťák Leonard Cohen před lety tuto krásnou skladbu poslal do světa a dodnes vznikají nové a nové verze jejího provedení.

22.2.2019 v 22:18 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 162 | Diskuse

Martin Braun

Peklo nad Tel Avivem

Jeden z mýtů, který vládne mezi lidmi je, že Židé, či Izraelci obecně, chcete li, jsou lidmi nudnými, věčně se modlícími, že jsou suchary, kteří krásy a nádherné hříchy tohoto světa neznají a znát nechtějí.

22.2.2019 v 21:19 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 397 | Diskuse

Marek Konečný

Polské maso máme ošetřené, a co budete dělat s českými bramborami, pane ministře?

Za zdatné mediální podpory pan ministr řešil problémy několika set kilogramů nekvalitního hovězího z Polska. Ale máte tady ne tak akutní, ale zato desetiletí se táhnoucí problém - hnusné české brambory.

22.2.2019 v 19:34 | Karma článku: 26.73 | Přečteno: 832 | Diskuse

Jan Ziegler

Pánové Patáku a Peszynski, nekritický eurofanatismus vážně škodí zdraví

Oni si to možná neuvědomují, ale svým fanatismem poškozují myšlenku společné Evropy. Každý, kdo má jiné názory než oni, je proruský, putinovec, nácek, xenofob atd.

22.2.2019 v 16:39 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 887 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Hybridní zbraň Ruska veřejně prospěšnou stavbou ?

Ruský plyn proudí do Česka nejen přes Ukrajinu a Slovensko, ale i alternativními trasami - plynovodem Gazela napojeným na Nord Stream po dně Baltského moře ( porušuje všechny zavedené ekologické normy ),

22.2.2019 v 13:43 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 776 | Diskuse
Počet článků 198 Celková karma 38.94 Průměrná čtenost 2272

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Najdete na iDNES.cz