Půjdeme na Rusa kvůli Ukrajině a Porošenkovým miliardám?

27. 11. 2018 14:34:31
Incident v Kerčském průlivu mezi ruským a ukrajinským námořnictvem je sice zdánlivou banalitou, ale mohl by se snadno stát spouštěčem konfliktu mezi Západem a Ruskem. Jaké jsou jeho příčiny?

Podle dosažitelných, bohužel zcela protichůdných, informací z ruských i ukrajinských zdrojů se střetly jejich bojové lodě v Kerčském průlivu kvůli tomu, že obě strany pojímají zcela opačně status Krymu. Ukrajinci, kteří neuznávají krymské referendum a připojení poloostrova k Ruské federaci, považují Krym za ukrajinské území obsazené Ruskem. Proto dle nich jejich lodě pluly v ukrajinských vodách. Rusové naopak považují Krym za svoje historické území a jeho dočasné přičlenění k Ukrajině za pouhé intermezzo. Nelze se jim divit. Stačí si jen připomenout hrdinskou historii Sevastopolu a statisíce obětí jeho obránců v první i druhé světové válce. Moře okolo Krymu považují proto, po připojení Krymu na základě referenda k Rusku, za svoje výsostné vody a bránili je otevřeně se zbraní v ruce.

Kyjev prohlásil, že incident je jasnou ruskou agresí, Moskva naopak mluví o ukrajinské provokaci, neboť na palubě ukrajinských lodí se nacházeli příslušníci ukrajinské tajné služby SBU, kteří měli za úkol iniciovat zničení mostu přes Kerčskou úžinu, jež je Ukrajině trnem v oku. Přítomnost agentů na palubě ostatně potvrdil i náčelník SBU v Kyjevě.

Obě země se vzájemně obviňují ze zavinění incidentu a z porušení mezinárodního práva. To je ale bohužel z větší části nekodifikované a umožňuje nejrůznější výklady. Na příkladu Krymu, platil zde princip práva na sebeurčení národů, hovořící ve prospěch Ruska, nebo naopak právo na nedělitelnost státního území, na které se odvolává Ukrajina?

Překvapuje mne, jak se někteří čeští politici v situaci okamžitě zorientovali a mají jasno.

Například ministr zahraničí Petříček se za Českou republiku už předem připojil k dalším sankcím vůči Rusku, aniž by tyto byly vyhlášeny. Europoslanec Poche má v Bruselu také jasno a označuje Rusko za agresora, se kterým si to Evropský parlament rychle vyřídí. A bývalý diplomat, senátor Fischer na konto Ruska prohlašuje, že v diplomacii s ním platí, že „nejlepší dialog je, když vedle leží nabitá pistole“. S čímž tedy naprosto a hluboce nesouhlasím. Něco takového žádný diplomat z pusy nevypustí.

Ukrajina ale již mezitím vyhlásila stanné právo a nejspíš se chystá na otevřenou válku s Ruskem. Trochu úsměvné, s ohledem na vzájemný poměr sil, pokud by se nesnažila do ní zatáhnout NATO, včetně nás.

Je ale také možné, že Porošenko jenom blufuje a chce využít srážku ukrajinských a ruských lodí v Kerčském průlivu a vyhlášení výjimečného stavu k omezení svobody ukrajinské opozice před nadcházejícími volbami v březnu 2019. Ukrajinský prezident získal totiž vyhlášením stanného práva, kromě jiného, možnost omezit svobodu shromažďování nebo také možnost výrazného narušení předvolební kampaně opozice. Volby by mohly být také vůbec odloženy. Porošenko by něco takového moc a moc potřeboval. Jeho šance na znovu zvolení jsou momentálně prakticky nulové, a proto může sáhnout k „nestandardním“ prostředkům. Nejspíš také počítá s tím, že pocit ohrožení vnějším nepřítelem na Ukrajince zabere a budou volit opět velkého rusobijce, „čokoládového Pietra“. Aby ale nedošlo k mýlce, Porošenko dnes negeneruje svoje miliardy výrobou bonbonů ale především z obrovských zbrojních kontraktů, zdůvodněných hrozbou Ruska.

Na jedné straně nechal tedy prezident Porošenko v zemi vyhlásit stanné právo a válečný stav a na druhé straně vzápětí na BBC prohlásil, že nejde o vyhlášení války, protože Ukrajina s nikým válčit nechce. Poněkud překvapivé prohlášení, když Ukrajina fakticky už čtyři roky válčí se svými ruskojazyčnými spoluobčany na východě země. V této souvislosti mne zaujal a hluboce mnou otřásl tento článek z ponuré historie Ukrajiny na webu Reflexu: https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/75489/25-sokujicich-historickych-fotografii-z-pogromu-na-zidy-v-ukrajinskem-lvove.html. To byli totiž také ukrajinští spoluobčané, jako v Doněcku nebo v Luhansku. Jenom tihle žili ve Lvově a nemluvili jinou řečí, ale modlili se k jinému bohu....

Vy byste šli bojovat za takovou Ukrajinu?

Autor: Milan Šarapatka | úterý 27.11.2018 14:34 | karma článku: 47.57 | přečteno: 10382x

Další články blogera

Milan Šarapatka

Waterloo prezidenta Macrona

Ještě třírohý klobouk, případně také ruka zastrčená za klopu kabátu a podobnost Macrona s Napoleonem by byla dokonalá. Jen v jeho zájmu doufám, že se Brigitta, na rozdíl od Josephiny, řádně myje.

10.12.2018 v 16:18 | Karma článku: 43.94 | Přečteno: 3878 | Diskuse

Milan Šarapatka

O takových věcech se nemluví

Čínští a ruští špioni se hemží po Praze jako mravenci. Pozor na ně. Právě to nám sděluje BIS ve své poslední výroční zprávě.

4.12.2018 v 17:02 | Karma článku: 42.40 | Přečteno: 3013 | Diskuse

Milan Šarapatka

Smrt hladem je strašná!

Za trvání jemenské občanské války již zemřelo hlady podle nevládní organizace „Save the Children“ více než 85 000 dětí.

21.11.2018 v 21:06 | Karma článku: 26.18 | Přečteno: 887 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Paní Merkelová, pane Putine, kolik Židů ještě musí zemřít

Brutální násilí palestinských teroristů si vybralo svoji daň v podobě předčasného porodu novorozence těžce zraněné matky, kterou na autobusové zástavce postřelil islamistický zločinec.

14.12.2018 v 17:43 | Karma článku: 30.08 | Přečteno: 861 | Diskuse

Robert Bartoš

Premiérův Ježíšek

Když se všichni proti jednomu spiknou, tak to s ním vypadá špatně. Proti premiérovi se na Vánoce spikli všichni, včetně jindy tak dobrotivé bytosti jako Ježíšek.

14.12.2018 v 16:00 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 601 | Diskuse

Jan Urbanec

Střety (politických) zájmů

Ač nemá zdaleka tak zábavnou vedlejší významovou linku jako Zemanova "viróza 2013", slovem či souslovím, které by mohlo kandidovat na český pojem roku 2018, je „střet zájmů“.

14.12.2018 v 15:01 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 174 |

Karel Januška

Pomluva a trestní stíhání

Ústava a Listina základních občanských práv a svobod jsou základní právní předpisy. Právní stát řídí tři na sobě nezávislé moci. Je to moc výkonná (u nás vláda, prezident), moc zákonodárná (Parlament) a moc soudní.

14.12.2018 v 14:48 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 299 | Diskuse

Jan Dvořák

Rozdvojený premiér

Premiér je v nezáviděníhodném postavení. Už nejenom česká opozice, ale i europoslanci nevěří jeho upřímným slovům, že se od svých bývalých firem už dávno odstřihl – auuu.

14.12.2018 v 12:07 | Karma článku: 12.44 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 194 Celková karma 42.20 Průměrná čtenost 2187

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Najdete na iDNES.cz