Půjdeme na Rusa kvůli Ukrajině a Porošenkovým miliardám?

27. 11. 2018 14:34:31
Incident v Kerčském průlivu mezi ruským a ukrajinským námořnictvem je sice zdánlivou banalitou, ale mohl by se snadno stát spouštěčem konfliktu mezi Západem a Ruskem. Jaké jsou jeho příčiny?

Podle dosažitelných, bohužel zcela protichůdných, informací z ruských i ukrajinských zdrojů se střetly jejich bojové lodě v Kerčském průlivu kvůli tomu, že obě strany pojímají zcela opačně status Krymu. Ukrajinci, kteří neuznávají krymské referendum a připojení poloostrova k Ruské federaci, považují Krym za ukrajinské území obsazené Ruskem. Proto dle nich jejich lodě pluly v ukrajinských vodách. Rusové naopak považují Krym za svoje historické území a jeho dočasné přičlenění k Ukrajině za pouhé intermezzo. Nelze se jim divit. Stačí si jen připomenout hrdinskou historii Sevastopolu a statisíce obětí jeho obránců v první i druhé světové válce. Moře okolo Krymu považují proto, po připojení Krymu na základě referenda k Rusku, za svoje výsostné vody a bránili je otevřeně se zbraní v ruce.

Kyjev prohlásil, že incident je jasnou ruskou agresí, Moskva naopak mluví o ukrajinské provokaci, neboť na palubě ukrajinských lodí se nacházeli příslušníci ukrajinské tajné služby SBU, kteří měli za úkol iniciovat zničení mostu přes Kerčskou úžinu, jež je Ukrajině trnem v oku. Přítomnost agentů na palubě ostatně potvrdil i náčelník SBU v Kyjevě.

Obě země se vzájemně obviňují ze zavinění incidentu a z porušení mezinárodního práva. To je ale bohužel z větší části nekodifikované a umožňuje nejrůznější výklady. Na příkladu Krymu, platil zde princip práva na sebeurčení národů, hovořící ve prospěch Ruska, nebo naopak právo na nedělitelnost státního území, na které se odvolává Ukrajina?

Překvapuje mne, jak se někteří čeští politici v situaci okamžitě zorientovali a mají jasno.

Například ministr zahraničí Petříček se za Českou republiku už předem připojil k dalším sankcím vůči Rusku, aniž by tyto byly vyhlášeny. Europoslanec Poche má v Bruselu také jasno a označuje Rusko za agresora, se kterým si to Evropský parlament rychle vyřídí. A bývalý diplomat, senátor Fischer na konto Ruska prohlašuje, že v diplomacii s ním platí, že „nejlepší dialog je, když vedle leží nabitá pistole“. S čímž tedy naprosto a hluboce nesouhlasím. Něco takového žádný diplomat z pusy nevypustí.

Ukrajina ale již mezitím vyhlásila stanné právo a nejspíš se chystá na otevřenou válku s Ruskem. Trochu úsměvné, s ohledem na vzájemný poměr sil, pokud by se nesnažila do ní zatáhnout NATO, včetně nás.

Je ale také možné, že Porošenko jenom blufuje a chce využít srážku ukrajinských a ruských lodí v Kerčském průlivu a vyhlášení výjimečného stavu k omezení svobody ukrajinské opozice před nadcházejícími volbami v březnu 2019. Ukrajinský prezident získal totiž vyhlášením stanného práva, kromě jiného, možnost omezit svobodu shromažďování nebo také možnost výrazného narušení předvolební kampaně opozice. Volby by mohly být také vůbec odloženy. Porošenko by něco takového moc a moc potřeboval. Jeho šance na znovu zvolení jsou momentálně prakticky nulové, a proto může sáhnout k „nestandardním“ prostředkům. Nejspíš také počítá s tím, že pocit ohrožení vnějším nepřítelem na Ukrajince zabere a budou volit opět velkého rusobijce, „čokoládového Pietra“. Aby ale nedošlo k mýlce, Porošenko dnes negeneruje svoje miliardy výrobou bonbonů ale především z obrovských zbrojních kontraktů, zdůvodněných hrozbou Ruska.

Na jedné straně nechal tedy prezident Porošenko v zemi vyhlásit stanné právo a válečný stav a na druhé straně vzápětí na BBC prohlásil, že nejde o vyhlášení války, protože Ukrajina s nikým válčit nechce. Poněkud překvapivé prohlášení, když Ukrajina fakticky už čtyři roky válčí se svými ruskojazyčnými spoluobčany na východě země. V této souvislosti mne zaujal a hluboce mnou otřásl tento článek z ponuré historie Ukrajiny na webu Reflexu: https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/75489/25-sokujicich-historickych-fotografii-z-pogromu-na-zidy-v-ukrajinskem-lvove.html. To byli totiž také ukrajinští spoluobčané, jako v Doněcku nebo v Luhansku. Jenom tihle žili ve Lvově a nemluvili jinou řečí, ale modlili se k jinému bohu....

Vy byste šli bojovat za takovou Ukrajinu?

Autor: Milan Šarapatka | úterý 27.11.2018 14:34 | karma článku: 47.60 | přečteno: 10611x

Další články blogera

Milan Šarapatka

Pirát zůstane pirátem aneb, přece jim to nehodíme!

Pirátské strany je v poslední době plno. Ve Sněmovně, na náměstích, v novinách. Měli se stát novým větrem v české politice. Skutek ale utek. Místo toho loupí a lumpačí stejně tak jako jejich dávní předchůdci.

24.5.2019 v 21:38 | Karma článku: 36.36 | Přečteno: 1285 | Diskuse

Milan Šarapatka

Když se církev s čertem spojí …..

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v médiích prohlásil, že podepíše zákon o zdanění náhrad za církevní restituce, který schválila Sněmovna. Pokud se však zákon dostane k Ústavnímu soudu, je otázkou jak a kdy o něm vůbec rozhodne.

28.4.2019 v 13:01 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 346 | Diskuse

Milan Šarapatka

Evropská unie, jak ji známe, už brzy skončí

Evropští byrokraté a jejich protektoři, jako francouzský prezident Macron nebo německá kancléřka Merkelová, se dnes nejspíš třesou strachy z výsledků nadcházejících evropských voleb.

18.2.2019 v 7:00 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 1471 | Diskuse

Milan Šarapatka

Franco-Germánie

Včerejší podpis francouzsko-německé smlouvy jasně naznačuje vizi budoucnosti těchto dvou zemí, postupné vytvoření společného státu. Možná se bude jmenovat Franco-Germánie. Bojím se ale, aby z ní jednou nebyl zase Grossdeutschland.

23.1.2019 v 20:29 | Karma článku: 29.06 | Přečteno: 654 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Provazník

Podivná hra

Nyní je už vše jasné. Miloš Zeman s námi hraje prazvláštní hru. Ta hra by se dala nazvat: Co všechno vydrží občané této země.

24.8.2019 v 23:18 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 84 | Diskuse

Libor Čermák

Přívrženci politické korektnosti by si neměli jen pro sebe přivlastňovat významná výročí!

Jestli mne něco dost zneklidňuje, tak to, když vidím, jak ti, co by rádi jiným lidem nasazovali za jejich názory náhubky a ti, co štvou proti prezidentovi a vládě, jak si chtějí pro sebe uzurpovat významná výročí.

24.8.2019 v 10:47 | Karma článku: 36.32 | Přečteno: 742 |

David Repecký

A teď Vám budu lhát o trestu smrti!

Již delší dobu zkouším zjistit, zda někdo ví, proč docházelo postupně ke zrušení trestu smrti v Evropě někdy od konce 19. století, tedy například kolem roku 1880.

23.8.2019 v 22:14 | Karma článku: 24.11 | Přečteno: 2823 | Diskuse

Miroslav Gruner

Znamená snad "Jmenuje na návrh" totéž co "Jmenuje navrženého"?! Pochybení diskuse o ústavě

S trochou jízlivosti by se dalo napsat, že MZ po sedmdesátce prozřel když se přidržuje stejného výkladu ústavy jako Václav Havel, proti němuž v této věci kdysi brojil. Avšak - on je to dost možná výklad spíše správný než že nikoli

23.8.2019 v 20:21 | Karma článku: 38.54 | Přečteno: 3756 | Diskuse

Jan Ziegler

Koněva nečistit, Rusové sami tolerují ničení hrobů legionářů

Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč by měl mít masový vrah maršál Koněv v Praze sochu. Protesty Rusů jsou pokrytecké a není třeba je brát vážně. Oni sami nepečují o české památníky ve své zemi.

23.8.2019 v 18:07 | Karma článku: 41.56 | Přečteno: 3630 | Diskuse
Počet článků 200 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2260

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Najdete na iDNES.cz