Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dilema imigrace

Imigranti proudící přes Středozemní moře do Itálie na cestě po stovkách umírají. Staví tak Evropu před těžké, možná osudové dilema. Přijmeme-li je, zachráníme mnohým z nich život, neboť tak nám přikazuje humanita. Ale současně tím postupně zničíme svou vlastní evropskou identitu. Je příští konec tisíce let staré křesťansko-židovské Evropy a její kultury adekvátní cenou?

Otázkou ovšem je, kdo by měl vlastně zachraňovat tyto imigranty, proudící po statisících z krizových oblastí do Evropy? Solidární schengenské státy, nebo ti, kteří krize v oblastech, odkud imigranti přicházejí, zažehli?

Ti, kdo podpořili britsko-americkou intervenci v Iráku v roce 2003 kvůli imaginárním chemickým zbraním Saddáma Husajna?

Nebo strůjci britsko-francouzské intervence v Libyi, při které došlo, v zájmu demokracie a ropných kontraktů, k odstranění Muammara Kaddáfího? Výsledkem jejich počínání je totální chaos, vládnoucí od pádu diktátora v této severoafrické zemi. O moc zde bojují 2 znepřátelené vlády, v zemi vznikly milice hlásící se k Islámskému státu. A rozvrat země hraje do karet pašerákům lidí, jejichž lodě kotví v libyjských přístavech. Neboť násilí, chaos a zvůle vyhání miliony lidí z jejich domovů.

A stejné je to v Sýrii, kdysi kvetoucí a jediné sekulární arabské zemi, kde za roky občanské války zemřely statisíce obětí a odkud do okolních států před sektářským násilím musely utéct čtyři miliony Syřanů.

Kloním se k názoru, že o uprchlíky by se měly postarat především vlády těch států, které se na destabilizaci jejich zemí i zničení jejich domovů podílely.

Souhlasím s premiérem Bohuslavem Sobotkou, když na Bruselském summitu opakovaně odmítl podepsat bianko šek na povinné přijímání imigrantů v zemích Evropské unie a trval na tom, že to musí být rozhodnutí jednotlivých národních vlád. Není pravdou, že by Česká republika nebyla solidární. A není ani výjimečně rasistická nebo xenofobní. Žije u nás přece početná vietnamská i ukrajinská komunita.

Ale uprchlíci ze Sýrie či Libye jsou nám natolik kulturně vzdáleni, že by jejich masový příliv mohl opravdu problémy v naší většinové společnosti způsobit. A otázkou je, zda by vůbec měli zájem žít tu spolu s námi a podřizovat se se našim normám a zákonům. Kromě toho, z definice má azylová politika chránit před bezprostředním nebezpečím a poskytovat pomoc těm, kteří jsou pronásledováni. Mnozí z těch, kteří se do EU nyní snaží dostat , jsou však často vedeni především ekonomickými důvody. Česká vláda je připravena pomoci uprchlíkům v zemích původu a vyčlenila na tuto pomoc finanční prostředky.

Na summitu v Bruselu premiér přislíbil na boj proti organizátorům nelegální migrace technické prostředky a odborníky našich ozbrojených složek.

Nejsem si však zdaleka jistý, že kroky dohodnuté v Bruselu budou stačit.

Nelze tolerovat ilegální vstup imigrantů do schengenského prostoru a následně jim dokonce umožnit v EU dlouhodobě žít. Na začátku jejich nového života v Evropě přece nemůže být porušení zákona. V opačném případě se stane pro imigranty standardem jejich budoucího jednání.

Imigranti by měli být také předem informováni o tom , že se Evropa za léta změnila. Je jiná, než byla v 60. a 70. letech minulého století. Dnes zde jen těžko najdou práci uprchlíci, kteří neumějí jazyk anebo nemají slušnou kvalifikaci. A určitě je proto v Evropě nečeká ráj na zemi, který zde mnozí očekávají. 

Měli bychom si možná vzít příklad z Austrálie. Ta má k azylu a migraci zcela jiný přístup než Evropa a ilegální imigranty absolutně netoleruje. Internuje je na ostrovech v Pacifiku, posílá do Kambodži nebo je vrací do jejich mateřských zemí.

Nesouhlasím s publikovanými názory, které požadují, abychom se připravili na budoucí imigranty, kteří nebudou mluvit česky a často ani žádným světovým jazykem. Prý se jim musíme přizpůsobit. Naopak, to oni se musí přizpůsobit nám!

A my si musíme zachovat právo rozhodovat o tom, koho pozveme, aby s námi v naší zemi žil, a koho ne. A musíme nekompromisně požadovat, aby tito noví spoluobčané ctili naše zákony, naše zvyky a náš způsob života. V opačném případě se totiž dočkáme hořících měst a střelby v ulicích nebo obchodech, jak jsme toho svědky již dnes ve Francii, Belgii, Holandsku a jinde v západní Evropě.

A to přece nechceme!

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Milan Šarapatka | pondělí 27.4.2015 11:28 | karma článku: 34,99 | přečteno: 1154x
  • Další články autora

Milan Šarapatka

Největší hrozba z Ukrajiny, zhroucený stát

Situace na frontě mezi Ukrajinou a Ruskem nutí k zamyšlení, jak se tento konflikt bude dále vyvíjet a jaký bude mít vliv na okolní země, včetně České republiky. Žádná z možností vývoje není, bohužel, nijak optimistická.

20.12.2023 v 8:00 | Karma: 32,14 | Přečteno: 812x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Rodí se nový, multipolární svět. Zanechá Evropu v troskách?

S pádem socializmu a rozpadem Sovětského svazu se USA ujaly vedení unipolárního světa. Moc se jim to ale nepodařilo, viz Irák, Afganistán nebo Arabské jaro. Dnes se rodí nový, multipolární svět. Bude lepší než „Pax Americana“?

3.10.2023 v 11:47 | Karma: 28,80 | Přečteno: 982x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Ministerstvo cizích zájmů

České ministerstvo zahraničních věcí zcela rezignovalo na vlastní zahraniční politiku, která by sloužila naší zemi. Místo toho pouze „odečítá ze rtů“ svých patronů z NATO z EU, z Berlína nebo Washingtonu.

29.8.2023 v 12:58 | Karma: 40,45 | Přečteno: 1339x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Konec demokracie v Čechách

Potlačování názorů, které nejsou konformní s názory naší vlády, ať se již jedná o válku na Ukrajině, ekonomickou krizi, green deal, nebo dění ve světě, se naší zemi dříve nebo později vymstí.

22.6.2023 v 12:13 | Karma: 40,92 | Přečteno: 1431x | Diskuse| Politika

Milan Šarapatka

Lampasák na Hradě? To snad ne!

Před druhým kolem prezidentské volby obě strany vylévají jedna na druhou kýble špíny. Na jedno se ale zapomíná, a sice na profesní zázemí a historii obou kandidátů. A bývalý diplomat Kolář už podruhé zkouší prosadit "svého koně".

23.1.2023 v 13:17 | Karma: 39,97 | Přečteno: 1970x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Kácíš? Pak sázej či plať. Novela zákona zpřísní podmínky kácení stromů

8. května 2024

Premium Pokuta až milion pro jednotlivce, až dvacet milionů pro firmu. Tedy desetkrát víc než nyní. Takové...

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

8. května 2024

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Princezna z Kremlu. Touha po diamantech se stala Brežněvově dceři osudnou

8. května 2024

Premium Letos uplynulo 95 let od narození Galiny Leonidovny, dcery sovětského generálního tajemníka Leonida...

U Strakonic se srazilo šest aut. Silnici na Písek zavřeli, zasahoval i vrtulník

7. května 2024  17:49,  aktualizováno  23:02

Na silnici I/4 u Strakonic se stala hromadná nehoda. Podle informací hasičů se srazilo šest aut,...

  • Počet článků 228
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2206x
Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Bruneji a Papui-Nové Guinei. Zabývám se především ekonomickou diplomacií, podporou českého exportu ale také problematikou islamismu a náboženského terorismu.

V letech 2013-2017 jsem byl nezávislým  poslancem Parlamentu ČR.

Seznam rubrik